Zeneművészet és tudomány találkozásából születetett találmány érkezett a Műcsarnok projekttermébe a napokban. Németország, Japán és Ausztria után április elejétől, május 4-éig Magyarországon először tekinthető meg egy különleges, úgynevezett kinektikus performatív hanginstalláció.
A közel négy méteres Cycloïd-ε című alkotás André és Michel Décosterd együttműködésén alapuló Cod.act művészcsoport munkája. A svájci testvérpár 1997 óta hoz létre gyakran természettudományos kérdésfeltevésekből kiinduló, különböző területeken szerzett tudásukat összegző műveket; André zenész és zeneszerző, Michel pedig építész.
A hang és mozgás kapcsolatának különböző aspektusait tanulmányozzák. Így a Cycloïd-ε, a vízszintes inga mintájára készült, ami a természetes hullámmozgás mesterséges reprodukálását vizsgálja. Ehhez hasonló performatív szobrokat már eddig is bemutattak, amelyek adott esetben a néző interakcióját igénylik. Megmozgatják a mű létrehozásában a résztvevőket, mint legutóbbi munkájukban, az Ingakórusnál (Pendulum Choir). 2013-ban ezzel elnyerték az Ars Electronica fődíját, az Arany Nikét.
Az előre programozott mozgást végző hangkeltő eszköz leginkább futurisztikus robotra vagy a szférák vélhető hangjára emlékeztet, ami talán elmenne egy sci-fi filmzenéjének is.
A körülbelül fél órás performanszban a mozgást szimfonikus zenekari hangszerek felvett hangjai kísérik, bár összetettségükben felismerhetetlenek, és így nem azonosíthatók.
A Cycloïd-ε 2009-ben készült el, azóta számos fesztiválon szerepelt világszerte. A 14. Japán Médiaművészeti Fesztivál nagydíjával jutalmazták, ugyanebben az évben a CYNETART fesztivál fődíját Drezdában nyerte el, majd szintén a 2010-es Ars Electronica hangművészeti szekciójának fődíját, majd 2011-ben a Transitio_MX elektronikus és videóművészetet bemutató fesztivál elismerését Mexikóvárosban.
Aki kíváncsi a művészet és tudomány találkozásából született, futurisztikus találmányra és szívesen belehallgatna a szférák vélhető hangjátékába, május 5-ig megtekintheti a Műcsarnokban. A performansz hétköznap 11 órától, délután 5-ig kétóránként indul, hétvégén pedig 10:30-tól óránként.
A cikket írta és a fotókat készítette: Fülöp Noémi