A KÉK és az OSA Archívum által kezdeményezve, 2014 áprilisában 4. alkalommal kerül megrendezésre a Budapest100, a százéves házak ünnepe. A rendezvény keretében a főváros különböző területein található, 100 éves épületekbe tekinthetnek be az érdeklődők az április 26-27-ei hétvégén.
Előző évben több, mint ötven lakóház és intézmény nyitotta meg kapuit a Budapest100 hétvégéjén, köztük a Széchenyi fürdő, a Külügyminisztérium, a Béke Hotel és a Kelenföldi Hőerőmű. Az idei rendezvényen filmvetítésekkel, építészettörténeti kiállításokkal és vezetésekkel, gyermekfoglalkozásokkal, felolvasószínházzal, irodalmi sétával, valamint padlás-és pincekoncertekkel színesedik a programsorozat.
A rendezvény megszervezéséhez, a házak és az események fotózásához a korábbi években önkéntesek segítségét vették igénybe a szervezők. Idén úgy döntöttek, hogy a nemes múltú épületek igényes, egységes minőségű bemutatása érdekében felkeresik a Szellemkép Szabadiskola és a Kaposvári Egyetem Fotográfia szakos hallgatóit.
A Szellemkép Szabadiskolával kötött együttműködés keretében a jelentkező fotósok számára az volt a feladat, hogy a Budapest 100 honlapjára, illetve a házak kutatási adatait és fotóit tartalmazó tablóikra elkészítsék a százéves épületek fotóit, melyért cserébe megjelenési lehetőséget biztosított számukra a Budapest 100 szervezete.
A több héten át zajló bejárás és fotózás után, a hallgatók által mesélt különös történetek alapján úgy döntöttünk, bemutatjuk hallgatóink munkáját, eredményeit, tapasztalatait, és felkértük őket, írjanak pár sort benyomásaikról. Gondolataikat és munkáikat egy folytatásos sorozatban tekinthetik meg itt a www.szellemkeponline.hu-n.
A csatlakozó épületek helyszíneit, illetve a készülő tablókat pedig a következő linken követhetik nyomon: http://budapest100.hu/terkep/2014
A SZELLEMKÉP SZABADISKOLA hallgatóinak benyomásai az együttműködés kapcsán:
„Januári borongós hétvége, a családnak semmihez semmi kedve, az ünnepek elmúltak, már a tavaszt várjuk. Oké, hát akkor legyen ma pár óra a kötelező szorgalmié. Füzetbe kiírt címek, gép hever mellettem az anyósülésen. A választott címek (mind XI. kerületi) közül kettő esetében a ház dölyfös, ablakokban függöny sem rebben, mintha elzárkóznának a kamera fürkésző objektívje elől. Hajjaj, hogy lesz ebből kép? Lássuk a harmadikat! Szűk az utca, néhány járókelő, próbálok csinálni kívülről néhány képeket, leskelődöm az ajtón, vajon milyen lehet belül? Egy család érkezik két kicsi gyerekkel:
– Segíthetünk? (vajon mit gondolhatnak magukban?
Gyorsan elmondom, mi járatban vagyok. Mire a gyerekek:
– Iiiilyen öreg házban lakunk, anyuuu???
Szülők:
– Jé, nem is tudtuk.
Bemegyek, gyönyörű a bejárat és a lift rácsa. Néhány fotó, majd a kertben majdnem hasalva próbálom az első hóvirágokat belekomponálni a képbe. Idős bácsi érkezik:! Jöjjön csak beljebb, van egy nagyon szép belső kertünk tele virággal, persze tavasszal! De kár, hogy nem tavasszal jött! Hát jó fényképezést!
– Jön a tavasz, ugye?
Mondom, mi járatban vagyok.
– De kár, hogy nem tavasszal jött!
A ház kicsit sem dölyfös, olyan amilyennek egy jóságos nagyapónak lennie kell, a lakói barátságosak, ahogyan tavasszal a ház büszkesége, a belső kert lehet. (XI. Kende u. 6).” (Nagy Kriszta, harmadéves hallgató)
„A Szilágyi Erzsébet fasor 33-at fotóztam. Miután már több, mint egy órát fotóztam, odajött a képen látható bácsi, és el kezdett velem beszélgetni. A házat az építés óta több ízben felújították, a tetőteret pedig beépítették. A bácsi több mint 50 éve él itt, és mint utólag kiderült fotós, így inkább már a fotós pályafutásáról beszélgettünk a ház története helyett. Ismerte a Szellemkép nevét, és tudta, hogy most van kiállításunk a Bálnában. Sajnos nem jegyeztem fel a pontos adatokat, amiket mesélt, inkább csak a benyomás maradt meg, hogy milyen jó beszélgetés volt. „ (Buza Virág, harmadéves hallgató)
Fotók: Buza Virág
További cikkek hallgatóinktól hamarosan a www.szellemkeponline.hu oldalán
További információ az eseményről: http://www.budapest100.hu/fooldal?
/Kern Anita/